Брадилалия (от гръцките Брейди – бавно, лалия – реч) – необичайно бавно, но правилно координирани. Според някои автори, в патогенезата на Брадилалията има патологично увеличаване на инхибиращия процес, при който доминира процеса на възбуждане.
Брадилалията възниква при възрастни и деца. Тя е предимно наследствена форма на нарушение на външната и вътрешната реч. Въпреки това, в генезиса могат да бъдат релевантни и екзогенни фактори: образование, имитация, интоксикация, астения и т.н.
Клиничната картина на Брадилалията може да включи към себе си множество нарушения: забавяне на вътрешната и външната реч, забавяне на писането, монотонност, пауза между думи и звуци.
Най-често синдрома се среща при физическо, неврологично или психично заболяване (умствена изостаналост с последиците от менингоенцефалит, дегенеративни, органични заболявания на централната нервна система, мозъчни тумори и т.н.). В тези случаи, е комбинирана с брадикинезия, астения, обща летаргия, сънливост, слабост и т.н.
Лечението на Брадилалията трябва да бъде изчерпателно и включва: специални методи за логопедична терапия и рехабилитация, лекарства, упражнения за ритъм и пеене и т.н.
Дейността на логопедичната терапия е насочени към:
- Говорни движения;
- Словесни отговори;
- Степента на вътрешната реч (развиване на въображението, чрез външни дразнители);
- Темпа на четене и писане;
- Изразително четене и т.н.
Съгласен съм с автора, мисля по същия начин, чак ме е страх
да си помисля за другите теми.